גם לעוזרת הבית מגיעות זכויות

קשת עובדת אצלכם פעם בשבוע, כל שישי בין תשע לשתיים, כבר 5 שנים, ומרוויחה 40 ₪ לשעה. לאחרונה החלטתם, מסיבות כלכליות, "לרדת" לפעם בשבועיים, ולהפתעתכם קשת מאד התאכזבה, וטענה שאתם לא יכולים לעשות לה את זה. האם קשת צודקת?

זכויות העוזרת

הררי הכביסה נצברים, וגם האבק על המדפים, אבל יש עוד משהו שנצבר שם, ולא בטוח שאתם  מודעים לו: הזכויות של קשת.

קשת שלנו, כמו עוזרות ועוזרי משק בית רבים אחרים, אינה מודעת לזכויותיה הבסיסיות, ולכן מסכימה לעבוד מבלי לקבל כל תנאים סוציאליים. אך חשוב להבין, כי חוסר הידיעה של קשת אינו מסיר מכם את החובות שלכם כמעסיקים שלה: גם אם קשת לא דורשת – החובות החוקיות חלות עליכם, ככל מעסיק אחר במשק.

להלן יפורטו זכויות העוזרת הבסיסיות, כאשר הפנייה ל"מעסיקה" ול"עוזרת" הינה לשם הנוחות בלבד, והדברים חלים כמובן על 2 המינים:

1. תשלום שעתי  

לעוזרת, גם אם היא נערה בת 18 המסתפקת במועט, יש לשלם שכר מינימום לפחות. כיום עומד שכר המינימום על סך של 20.70 ₪ לשעה.

לסך זה יש להוסיף תשלום החזר נסיעות, הלוך חזור. אם סיכמתם עם העוזרת שהנסיעות יהיו "כלולות" בתוך התשלום השעתי, העלו זאת על הכתב וקבלו חתימתה.

2. פיצויי פיטורים  

קשת עובדת יותר משנה, ולכן מגיעים לה פיצוי פיטורים, במידה ותפוטר.

פיצויים לשכר שבועי של 200 ₪ (יום בשבוע), יש לחשב לפי המשכורת החודשית שקשת מקבלת: בשבוע יש 4.3 שבועות בממוצע, ולכן יש להכפיל 200 ₪ ב- 4.3 = 860 ₪ זו המשכורת החודשית. הכפילי במספר שנות העבודה (5) – וכך תגלי שפיצויי הפיטורים המגיעים לקשת עומדים על סך של 4,300 ₪.

3. הרעת תנאים

קשת התרגלה להכנסה חודשית קבועה.

כאשר החלטתם לקצץ את שעות עבודתה, באופן חד צדדי, הפחתתם למעשה את שכרה במחצית, ובכך ביצעתם הרעה בתנאי העסקתה. קשת, מבחינתה, מסרבת לקבל את הדין, והיא צודקת בהחלט: כאשר מעסיק מרע את תנאיו של העובד שלו באופן מוחשי, הוא צריך לצפות למצב בו העובד יבצע התפטרות בדין פיטורים.

בהתאם, במידה ותעמדו על רצונכם בקיצוץ ימי עבודתה, קשת תוכל להפסיק להגיע כלל, ואף לדרוש מכם את פיצויי פיטורים המגיעים לה.

לקשת מומלץ לבצע את ההתפטרות בדין פיטורים באופן מושכל, ולפי כל כללי ה"טקס" (התראה מוקדמת בכתב, מתן הזדמנות לתיקון ההרעה).

4. הבראה, חופשה ושאר ירקות

העוזרת עבדה אצלכם במשך שנה? עליכם לשלם לה דמי הבראה.

החישוב יבוצע על בסיס התעריף היומי ה"רגיל" שמשולם באותה שנה לכל עובדי ישראל במגזר הפרטי (כיום 351 ₪ ליום). יש לחשב את היקף המשרה המצומצם של קשת (5 שעות שבועיות מתוך 43 = 11.6% משרה). 11.6% מתוך 351 ₪ (התעריף היומי), שווה 41 ₪, שזהו תעריף יום הבראה של קשת.

את הסך הזה יש להכפיל במספר ימי ההבראה המגיעים לקשת בכל שנה, והמחושבים לפי הוותק שלה: כך למשל, עבור שנת העבודה החמישית במקום, מגיעים לקשת 7 ימי הבראה (ובסך הכל סך של 287 ₪ לשנה החמישית בלבד).

 קחו בחשבון גם שקשת זכאית לתשלום ימי חופשה שנתית, לימי מחלה, וכן כי יש להפריש עבורה כספים לביטוח פנסיוני לפי חוק פנסיה חובה.

 5. ביטוח לאומי

קשת אולי מעדיפה לקבל את שכרה ב"מזומן", אבל לכם כמעסיקים יש אינטרס גדול מאד להסדיר את העסקתה כדין:

הן בשל העובדה שהעסקה לא מוסדרת הינה עבירה פלילית, והן לאור הסיכון הרב הגלום בהעסקה זו עבורכם:

מה יקרה, למשל, אם קשת תחליק אצלכם בסלון ותזדקק לחופשת מחלה? או חלילה תיפגע בתאונת דרכים בדרכה לעבודה אצלכם? האם הביטוח הלאומי ישלם לה פיצויים, או קצבה? סביר להניח שלא.

ואם כן ישולמו לה סכומים מסויימים, המוסד לביטוח לאומי עלול לתבוע אתכם, כמעסיקיה, ולדרוש מכם בחזרה את הסכומים ששולמו לקשת! גם קשת עצמה תוכל לתבוע מכם פיצויים, ובמקרה של נזקי גוף מדובר בסכומים לא קטנים כלל.

לכן, גשו עכשיו לסניף הביטוח הלאומי הקרוב, או לאתר האינטרנט, ודווחו על העסקת העוזרת: דמי הביטוח שתידרשו לשלם עבורה עומדים על 7.25% משכרה, כשמתוכם קשת תפריש 2%, ואתם  5.25% נוספים (דהיינו 45 ₪ בחודש מצדכם).

 לסכום

ניתן לראות שבכדי להסדיר את העסקת העוזרת – אין צורך בפרוצדורה מסובכת: ניתן להעלות את פרטי ההעסקה הבסיסיים ביותר על הכתב, ולחתום. הסכומים שעליכם להוסיף לעוזרת הם זעומים, וכולכם תרוויחו מכך.

 

פורסם בקטגוריה חוזים, עבודה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.