מערכון בארץ נהדרת – סאטירה או לשון הרע?

בית המשפט השלום בירושלים התמודד לאחרונה עם תביעת לשון הרע שהוגשה נגד זכיינית ערוץ 2 קשת, וזאת על ידי נועם פדרמן, בנוגע למערכון ששודר ב"ארץ נהדרת".

המערכון

המערכון נשוא התביעה עסק בדרכי התנהגותם והתבטאותם של קבוצת קיצונים מקרב תושבי היישוב היהודי בחברון. המערכון הוצג כסדרה קומית דמיונית כחלק משידוריה של "הטלוויזיה הלאומנית". במסגרת המערכון הוצגו דמויות הפוגעות בחיילי צה"ל וכן כאלה המתעללות בערבים. שמו שלנועם פדרמן לא נזכר במערכון עצמו אלא אך בכתוביות בסוף המערכון, כביכול כיוצר הסדרה.

טענות פדרמן

התובע טען כי במסגרת המערכון האמור פורסמה עליו לשון הרע, שכן הוא הוצג בו כמי שכתב את המערכון וכן כמי שדוגל בפגיעה בחיילי צה"ל ובערבים וכן כמי שעושה שימוש בביטויי נאצים כלפי חיילי צה"ל.

בית המשפט

ביהמ"ש קיבל את טענות הנתבעים, שיוצגו על-ידי עורכי הדין יגאל קווה ושלמה מנחם ממשרד רון גזית רוטנברג ושות', ודחה את תביעתו של פדרמן על הסף.

נקבע כי המערכון הינו מערכון סאטירי, ועל כן יש להבין את הדברים המובאים בו בהקשר זה. שחם הדגיש כי המערכון ממוקם בתוך תוכנית סאטירה, וקבע כי אמירה הומוריסטית אינה מתפרשת כטענה עובדתית, ובמקרה זה אין בה משום לשון הרע במובן החוק. לדבריו, במערכון האמור בולט הממד של ההקצנה והגיחוך.

השופט אף ציין כי כאשר הפרסום עוסק באיש ציבור, יש לתת משקל מכריע לעיקרון חופש הביטוי:   "מן הרגע שמתעורר דיון ציבורי שאינו במישור עובדתי, עמידותו של הנפגע צריכה להיות גבוהה יותר, ועליו להיות נכון לספוג הערות ביקורתיות המתייחסות לדיון זה", נקבע.

תגובת "ארץ נהדרת"

גלובס ציטטו את תגובתו של העורך הראשי של "ארץ נהדרת", מולי שגב: "פסק הדין ניתן בעיתוי שאין מוצלח ממנו כדי להעביר מסר חד-משמעי לטובת חופש הביטוי במדינת ישראל. בכל מקרה, לא ניתן ליוזמות החקיקה כאלה ואחרות להרתיע אותנו מהבעת עמדה סאטירית בענייני היום

[ הידיעה באדיבות אתר גלובס ]

פורסם בקטגוריה חוזים, כללי, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

סגור לתגובות.